Recipes

Aromatic bread with oregano and olive oil
Baked seabass with fresh vegetable caponata
Baked turkey with olive oil lemon mustard rosemary
Beef stroganof
Bortch soup
Chinese noodles
Creamy soup with zucchini and carrot
Feijoada
Garlic roasted vegetables
Greek village salad
Hallvë Semolina
Ingredients:
1 gotë vaj ulliri LESVOS P.G.I. 2 gota bollgur të trashë (mbetje gruri pas bluarjes) 3 gota sheqer 4 gota ujë
How to prepare:
Vlo ujin së bashku me sheqer për 1-2 minuta dhe mbaje të ngrohtë në temperaturë të ulët. Ngroh vajin në një tjetër enë. Shto disa bajama të qëruara (të bardha), prej në pjesë të mëdha, dhe vazhdo deri sa ato të marrin ngjyrën e kaftë. Pastaj shto bollgurin në vaj dhe përziej me një lugë druri deri sa të merr ngjyrën “bjond”. Kur bollguri është gati, hedh ujin e vluar me sheqer dhe përziej pandërprerë deri sa hallva të merr formën solide. Servo në pjesë individuale apo në një formë të madhe të spërkaturr me kanellë.
Lemon cake
Lemon Chicken
Maqueca de camarao
Matured beef chop with italian gremolata sauce
Mediterranean omelete with fetta cheese spinach tomato
Mediterranean pasta
Mousaka
Prawns pasta
Roasted potatoes
Sallatë Greke Cous-Cous me Ullinjë Kalamata Tapenade
Ingredients:
1 pako cous-cous Ujë ose lëng i mbetur nga zirja e pulës 3 domate të pjekura të prera në formë kubi 1 spec i trashë i gjelbërt i prerë 1 qepë, e prerë dhe e fërguar në 2 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër 2 lugë “ullinjë Kalamata tapenade" 2/3 e gotës djath feta i grirë Krip dhe piper Lëvore limani 1 lugë lëvore portokalli Pak kanellë Një tufë majdanoz, të grira 1 tufë nenexhik, të grira 3 lugë vaj ulliri të virgjër
How to prepare:
Përgatit cous-cous sipas këshillave të shkruara në paketim, në ujë ose në lëngun nga zierja e mishit të pulës. Shto përbërësit e mbetur dhe përziej me pirun. Lëre të qëndroj 5 minuta dhe pastaj servo.
Sallatë me makarona
Ingredients:
1 kg domate sherri (të vogla), të prera në 4 pjesë 1 lugë qaji sheqer  ½ e gotës thrumzë të freskët, oregano dhe borzilok, të gjitha të përziera së bashku 500 gr. makarona (rigatoni ose pene) 4 thelba hudhre të imtësuara ½ e gotës vaj ulliri ekstra virgjin 2 lugë ullinjë të bluar Lëvore e grirë limoni, ½ pjesë 1 lugë uthull balsamik Kripë dhe piper Djathë i kulluar manouri (djath krete nga qumështi i dhisë) për zbukurim
How to prepare:
Përziej domatet, sheqerin dhe erëzat dhe lëri anash. Vlo makaronat në ujë plot krip dhe pastaj kulloj pasi të jenë zier në pikën e duhur. Hedh përzierjen e domateve në makarona. Në një enë tjetër nxej pak vaj ulliri së bashku me hudhër. Në këtë enë shto ullirin e bluar, lëvoren e limanit dhe uthullën balsamike dhe përziej 1 minutë. Pastaj këtë përzierje hidhe në makarona. Hedh pak krip dhe piper dhe zbukuroje me djathë manouri të grirë.
Salmon tartar
Torte me rrushë të thatë
Ingredients:
1 1/2 e gotës (375 ml) vaj ulliri ekstra virgjin 1 kg (2 paund) miell 2 gota me sheqer 1 1/2 e gotës me ujë të ngrohtë 1/2 e gotës (125 ml) raki 1 gotë lëng portokalli të freskët 2 1/2 të gotës me rrush të thatë, të prera në gjysmë 1 lugë pluhur të arrëmyshkut 1 lugë karafil Një çikë kanellë 1 lugë sodë për pjekje, e tretur në lëngun e portokallit 1 lugë pluhur për pjekje.
How to prepare:
Në një enë të madhe, përziej me duar në formë rrethi vajin e ullirit së bashku me sheqerin deri sa të përzihen mirë. Shto ujë, raki, aroma dhe sodë të tretura në lëngun e portokallit. Përziej miellin me pluhurin për pjekje. Gradualisht hidhe në enë dhe përziej mirë deri sa brumi të trashet. Transfero përzierjen tek një enë tjetër të furrës me sasi të vogël vaji në të, hedh pak vaj përsëri dhe piqe për 45-60 minuta në temperaturë 180°C – 350°F – në shkallën e temperaturës Gas Mark 4. Për të kontrolluar nëse është gati, shpo mesin e tortës me një thikë (thika duhet të dal e pastër). Ftohe dhe preje në formë katrore.
Tzatziki